DEWALT DCS7485N XR FlexVolt Table Saw 54V Bare Unit
Get trade prices by applying for a trade account
The fence system provides 610mm of rip capacity in a portable design for cutting large sheet materials to size. The saw is fitted with a steel roll cage that helps to protect against jobsite drops and impacts. Its overload protection system ensures a powerful performance, even in hard, wet or frozen woods. With a quick bevel lock and a large scale for easy, accurate adjustments.
Specifications:
No Load Speed: 5,800/min.
Blade: 210 x 30mm Bore.
Ripping Capacity: Right: 610mm, Left: 318mm.
Depth of Cut: @90º: 65mm, @45º: 45mm.
Bevel Capacity: -3° to 48°.
Table Size: 485 x 485mm.